Razvijanja emocionalne inteligencije kod male djece od rođenja do puberteta iznimno je bitna tema koja zasigurno zanima, ili bi trebala, većinu roditelja mališana.
Djeca se rađaju s kapacitetom za empatiju i sposobnošću prepoznavanja osjećaja. Poziciju i perspektivu djeteta od prvog dana njegovog života je izuzetno važno razumjeti.
-Djeca od nas i uz nas uče o svijetu i njihovoj poziciji u tom svijetu. Važnost prepoznavanja vlastitih emocija i upravljanje njima u skladu sa situacijom je osnovna životna sposobnost kako za odrasle tako i za djecu. Od prvog dana, posebno u prvim godinama djetetova života treba učiti dijete imenovati i prepoznavati vlastite emocije, a roditelji, odgajatelji i pedagoško osoblje, dakle oni koji imaju najznačajniji utjecaj na razvoj emocionalne inteligencije djeteta, vrlo često nisu svjesni svakodnevnih poruka koje šalju djeci - tvrdi dr. Polona Bencun- Gumzej, specijalistica školske medicine i psihoterapeutkinja.
Mnogi roditelji danas više nisu sigurni što je ispravno i kako se treba odnositi prema vlastitom djetetu. U moru proturječnih savjeta stručnjaka teško je pronaći put. Izuzetna je važnost jedinstvenog odnosa koji odrasli ima s djetetom, važnost razumijevanja sebe i razumijevanja načina na koji dijete razmišlja. Napose izgradnja odnosa s djetetom temeljenih na suradnji i povezanosti umjesto na prisili, manipulaciji i strahu.
-Baš svaka interakcija, svaki sukob i svađa su prilike da učimo o sebi i svojim emocionalnim reakcijama, prepoznajemo djetetove emocije, učimo se empatiji. Nemoguće je ne imati svađe i sukobe, ono što nas nitko ne uči je kako se vješto svađati i sukobljavati. Djeca koja odrastaju u sredinama koje potiču i razumiju važnost emocija, manje su sklona delinkventnom ponašanju i imaju bolji uspjeh u školi, zadovoljnija su svojim odnosima sa vršnjacima i roditeljima - naglašava poznata psihoterapeutkinja.
Dr. Bencun-Gumzej o tome će nas više upoznati na predavanju koje u okviru projekta sa Zadarskom privatnom gimnazijom, priređuje u srijedu 18. siječnja u MMD Gradske knjižnice Zadar. Tijekom predavanja s početkom u 18 sati osvijestit će i upozoriti na načine na koje komuniciramo i šaljemo poruke koje nam nije ni na kraj pameti bilo da uputimo djetetu, kao i kako na pravi edukativan način komunicirati s najmlađima.